Loading...
Giriş Yap Hesap Oluştur

Çağrı Merkezi / 0242 439 41 41

Evin yüzde 80'ine kredi verilecek mi?

Anasayfa / Haber ve Duyurular / Evin yüzde 80'ine kredi verilecek mi?
Sevdiklerinizle Paylaşın

Evin yüzde 80'ine kredi verilecek mi?

Tüketicilerin kullandığı konut teminatlı kredilerde, kredi tutarının teminat olarak alınan konutun değerine oranı yüzde 75'ten yüzde 80'e yükseldi..

Tüketicilerin kullandığı konut teminatlı kredilerde, kredi tutarının teminat olarak alınan konutun değerine oranı yüzde 75'ten yüzde 80'e yükseldi.


Söz konusu kredi tüketicilerin, tüm borçlarını birleştirerek, tek bir kredi altında ödemek istemesi halinde sahip oldukları konutu teminat göstererek kullandıkları kredi oluyor.


Teminat olarak gösterilen konutun ekspertiz değerinin en fazla yüzde 75'ine kadar kredi kullanabiliyordu.


Bugünkü Resmi Gazete'de yayınlanan yönetmelik ile oran değiştirildi. Ancak konut ve taşıt kredileri uygulamanın dışında tutuldu. 


Buna göre, konut teminatlı ihtiyaç kredilerine konutun yüzde 80'ine kredi verilirken, konut satın almak için kullanılan konut kredilerinde bu oran yüzde 75 olarak kaldı.


Konut edinmeleri ve konut tadilatı kapsamında konutun 22/11/2001 tarihli ve 4721 sayılı Türk Medeni Kanununun 684 üncü maddesinde düzenlenen bütünleyici parçası niteliğini haiz olacak şekilde mal veya hizmet alımı amacıyla tüketicilere kullandırılan krediler, konutların finansal kiralama yoluyla tüketicilere kiralanması, diğer gayrimenkul alımı amaçlı krediler ve eğitim ve öğrenim ücretinin finansmanı amacıyla kullandırılacak krediler ile bu kredilerin yeniden finansmanı amacıyla kullandırılan krediler hariç olmak üzere, tüketici kredilerinin vadesi en fazla kırk sekiz ay oldu.


Bu maddenin yayımı tarihinden önce kullandırılan ihtiyaç kredilerinin borç bakiyeleri, borçlu tarafından talep edilmesi durumunda en fazla yetmiş iki ay ile sınırlı olmak üzere yeniden yapılandırılabilecek. 


Yeniden yapılandırma kapsamında borçluya ilave kredi kullandırılması halinde ilave kullandırılan kredinin vadesi kırk sekiz ayı aşamayacak.


Kaynak:Işıl Seren KESKİN

Hemen ücretsiz ilan verin, kısa sürede alıcı bulun.

Ücretsiz İlan Ver!

Hemen
İlan Başvurunuzu
Yapın.

Danışmanlarımız
Başvurunuzu
İncelesin.

İlanınız
Tüm Ağımızda
Ücretsiz Yayınlansın!

İlanlarımız hakkında daha detaylı bilgi almak için, Hemen Arayın! 0242 439 41 41

Copyright © 2016. Her Hakkı Saklıdır.