Loading...
Giriş Yap Hesap Oluştur

Çağrı Merkezi / 0242 439 41 41

Kamulaştırılan taşınmaz geri alınabilir mi?

Anasayfa / Yazılar / Kamulaştırılan taşınmaz geri alınabilir mi?
Sevdiklerinizle Paylaşın

Kamulaştırılan taşınmaz geri alınabilir mi?

Kamulaştırma, kamu yararının gerektirdiği hallerde gerçek ve özel hukuk tüzelkişilerinin mülkiyetinde bulunan taşınmaz mallara devlet tarafından bedeli ödenerek alınması işlemi olarak karşımıza çıkıyor.

Söz konusu kamulaştırma işlemleri ile ilgili tüm yasal esaslara 2942 sayılı Kamulaştırma Kanunu kapsamında yer veriliyor. Peki kanun gereğince, kamulaştırılan mal geri alınabilir mi? Kamulaştırılan mal nasıl geri alınır?

Kanun gereğince, kamulaştırılan malın kamulaştırma amacına veya kamu yararına yönelik herhangi bir ihtiyaca tahsisi lüzumu kalmaması halinde sahibi onu belli şartlarda geri alabiliyor.

Kamulaştırılan taşınmazın geri alınması ile ilgili esaslar aynı kanun kapsamında yer alan madde 22 de açıklanıyor.

Vazgeçme, iade ve devir 

Madde 22 – (Değişik birinci fıkra: 24/4/2001 - 4650/13 md.) Kamulaştırmanın ve bedelinin kesinleşmesinden sonra taşınmaz malların kamulaştırma amacına veya kamu yararına yönelik herhangi bir ihtiyaca tahsisi lüzumu kalmaması halinde, keyfiyet idarece mal sahibi veya mirasçılarına 7201 sayılı Tebligat Kanunu hükümlerine göre duyurulur. Bu duyurma üzerine mal sahibi veya mirasçıları, aldığı kamulaştırma bedelini üç ay içinde ödeyerek taşınmaz malını geri alabilir. (Ek cümle: 14/2/2013 - 6427/3 md.; DeğiĢik: 12/7/2013-6495/26 md.) Kamulaştırmayı yapan idarece kamulaştırma amacına uygun tesisat, yapı veya donatı yapıldıktan ve en az 5 yıl kullanıldıktan sonra bu ihtiyacın ortadan kalkması nedeniyle kamulaştırma amacında kullanılamayan taşınmazlar önceki mal sahibi veya mirasçılarına iade edilmez. Bu taşınmazların kamulaştırma amacı dışında idarece tasarruf edilmesi hâlinde, önceki mal sahibi veya mirasçıları tarafından idareden herhangi bir hak, bedel veya tazminat talebinde bulunulamaz. (Kaynak: Emlakkulisi)

Hemen ücretsiz ilan verin, kısa sürede alıcı bulun.

Ücretsiz İlan Ver!

Hemen
İlan Başvurunuzu
Yapın.

Danışmanlarımız
Başvurunuzu
İncelesin.

İlanınız
Tüm Ağımızda
Ücretsiz Yayınlansın!

İlanlarımız hakkında daha detaylı bilgi almak için, Hemen Arayın! 0242 439 41 41

Copyright © 2016. Her Hakkı Saklıdır.