Loading...
Giriş Yap Hesap Oluştur

Çağrı Merkezi / 0242 439 41 41

Yatırım Teşvik Belgesi'ne sahip binalara emlak vergisi muafiyeti!

Anasayfa / Yazılar / Yatırım Teşvik Belgesi'ne sahip binalara emlak vergisi muafiyeti!
Sevdiklerinizle Paylaşın

Yatırım Teşvik Belgesi'ne sahip binalara emlak vergisi muafiyeti!

Yatırım Teşvik Belgesi kapsamında inşa edilen binalar, inşalarının sona erdiği tarihi takip eden bütçe yılından itibaren beş yıl süre ile geçici emlak vergisimuafiyetinden faydalanabilecek.

Emlak Vergisi Kanunu Genel Tebliği, Resmi Gazete'de yayımlanarak 1 Ocak 2017'den geçerli olmak üzere yürürlüğe girdi.

"Yatırım Ortamının İyileştirilmesi Amacıyla Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun" ile "Emlak Vergisi Kanununa" eklenen hususları açıklayan tebliğe göre, Yatırım Teşvik Belgesi kapsamında inşa edilen binalar, inşalarının sona erdiği tarihi takip eden bütçe yılından itibaren beş yıl süre ile geçici muafiyetten faydalandırılacak. Bu belge kapsamında yapılan yatırımlar için iktisap olunan veya tahsis edilen araziler Yatırım Teşvik Belgesi süresince arazi vergisinden muaf olacak. 

Düzenlemeyle Yatırım Teşvik Belgesi kapsamında inşa edilen binalar, inşalarının sona erdiği tarihi takip eden bütçe yılından itibaren beş yıl süre ile geçici emlak vergisi muafiyetinden faydalanabilecek. Söz konusu muafiyet, bina inşaatının sona ermesini takip eden bütçe yılından itibaren başlayacak, binanın kısmen kullanılmaya başlanılması halinde ise muafiyet kısmen kullanılmaya başlanılan kısımlar için uygulanacak.

Geçici emlak vergisi muafiyetinden faydalanabilmek için bina inşaatının belgenin tamamlama vizesinin yapılacağı tarihten önce sona ermiş olması, yeni inşa edilen binaya ilişkin olarak emlak vergisi (bina) bildirimiyle birlikte belgenin bir örneğinin de ilgili belediyeye verilmesi gerekecek. Ancak belgenin bir örneğinin ilgili belediyeyeemlak vergisi bildirimiyle verilmemiş olması, geçmiş yıllara ilişkin olarak geçici emlak vergisi muafiyetinden faydalanabilme hakkını düşürmeyecek.

1 Ocak 2017'den sonra inşa edilen binalar

Düzenlemenin yürürlüğe gireceği 1 Ocak 2017'den sonra alınan belge kapsamında inşa edilen binalar geçici emlak vergisi muafiyetinden faydalanabilecek. Bu muafiyetin uygulanmasında yeni inşa edilen binalara ilişkin ilgili belediyeye verilecek emlak vergisi bildirimiyle birlikte Yatırım Teşvik Belgesinin bir örneğinin de verilmiş olması gerekecek, binalar geçici emlak vergisi muafiyetinden inşalarının sona erdiği tarihi takip eden bütçe yılından itibaren 5 yıl süreyle yararlanabilecek. (Kaynak: AA)

Hemen ücretsiz ilan verin, kısa sürede alıcı bulun.

Ücretsiz İlan Ver!

Hemen
İlan Başvurunuzu
Yapın.

Danışmanlarımız
Başvurunuzu
İncelesin.

İlanınız
Tüm Ağımızda
Ücretsiz Yayınlansın!

İlanlarımız hakkında daha detaylı bilgi almak için, Hemen Arayın! 0242 439 41 41

Copyright © 2016. Her Hakkı Saklıdır.